Berk Oktay: Milliyetçiliğimi saklayacak değilim

Berk Oktay: Milliyetçiliğimi saklayacak değilim

Berk Oktay Savaşçı dizisinde Yüzbaşı Kağan Bozok rolüyle beğeni topluyor. Berk Oktay diziden sonra vatanseverliğini ve milli duygularını daha da coşkuyla anlatıyor. İşte Berk Oktay’ın samimi açıklamalarda bulunduğu röportaj…

İşte Berk Oktay’ın Savaşçı dizisindeki rolü ile ilgili Vatan gazetesinden Melis Güvenç’e verdiği röportaj…

-Savaşçı dizisi ve canlandırdığınız karakter size çok yakışmış…

Evet sanki uzun zamandan beri bu rolü bekliyormuşum. Vatanseverliği tavan yapmış kişiler olarak o üniformaları giyince içimizdeki vatan sevdamız dışarı yansıdı. Çünkü normal hayatımda da milli duygularımı hep çok coşkulu yaşayan biriyim. Bu rol bana gelmeden önce teaserını izledim. İçimden böyle bir işte olayımd emiştim. Bir hafta sonra rol geldi. Çok sevindim. İsimsiz kahramanların hayatlarına ışık tutmak çok heyecanlı.

-Rol için bir eğitimden geçtiniz mi?

Hem mental hem de saha eğitiminden geçtik. Bol miktarda yat-kalk-sürün yaptık. Dağ koşullarına adapte olmak için baya uğraştık. Özellikle mental eğitimlerde çok değişik duygular yaşıyorum. Dizide bir tim komutanını oynuyorum ve gerçek bir operasyon sırasında tim komutanı ölürse askerler nasıl davranır diye çok düşündüm. Eğitimler sırasında hem bir çok keskin bir emir komuta zinciri olduğunu hem de abi kardeş sınırı olduğunu gördüm. Çok ilginç bir durum.

-Gerçek bir bordo bereli olmak ister miydiniz? 

Hem de çok isterdim. Helikopterle bir operasyon sahnesi çektik. Gerçekten çekim sırasında bütün mühimmatımızla 2,5 metreden aşağı atladık. O helikoptere bindikten sonra bütün arkadaşlarım ve ben öyle bir etkilendik ki “Elimizdeki silahları doldurun, götürün bizi savaşalım” dedik. Oynarken ben bu hissiyattayım. Bu yüzden gerçekten operasyona katılanların hangi duygularda olduğunu küçük küçük anladım.

-Aynı anda başka askeri diziler de yayına girdi buna ne diyorsunuz?

Bu tarz bir konunun işlenmesinde geç kalındığını düşünüyorum. Neden bizim çocuklarımız başka ülkelerin kahramanlık hikayeleriyle büyüyor ki. Oysa ki bizde ne destansı hikayeler var. Tarihi olmayan ülkelerin askerlerinin öyküleriyle bugüne kadar çocuk büyütmüşüz. Bu konuda hem toplum bilinçlensim hem de onlara moral olsun derdindeyiz. Çok zor bir iş yapıyoruz. Bunu yaparken asker yakınlarını istemeden krımış olursak affola.

-Tüm duygularınız ve fikirlerinizi açıkça yaşayan birisiniz. Hiç fikirlerinizi gizleme ihtiyacı duyduğunuz anlar oldu mu?

Vatan sevdamı sonuna kadar söylerim hiç çekinmem. Çünkü bu siyasi bir şey değildir. Kimseden vatan sevdamı, milliyetçiliğimi saklayacak değilim. Göğsümü gere gere vatan millet sevdamı söylerim. Herkesin de söylemesi gerek.

Kaynak:Posta